הוצאת דרכון פורטוגלי ליוצאי יוגוסלביה

יוצאי יוגוסלביה- יש לכם הזדמנות להוציא דרכון פורטוגלי

למרות שיוגוסלביה כמדינה איננה קיימת עוד, כאוסף של לא פחות מ- 5 מדינות אחרות שירשו את האיחוד הבלקני הקדום, עדיין לצאצאיה
אשר עלו לארץ יש תקווה לקבלת דרכון אירופאי על כל המשתמע מכך. כלומר, למרות שלא מדובר
בקבלת דרכון יוגוסלבי (שכן הדבר איננו בר ביצוע כיום), לאותם צאצאים קיימת הזכות להוציא דרכון פורטוגלי,
על כל המשתמע מכך. אז מה בדיוק הקשר בין דרכון פורטוגלי ליוצאי יוגוסלביה? במאמר הקרוב נבאר ונרחיב.

בדקו אם אתם זכאים

ב- 3 צעדים!

בחורה מחזיקה בידה דרכון פורטוגלי

המשיכו לעקוב אחרינו

דרכון פורטוגלי ליוצאי יוגוסלביה – בזכות תיקון עוול קדום

בהמשך לכך, הסיבה שבגינה ניתן להוציא כיום אזרחות פורטוגלית ליוצאי יוגוסלביה טמונה בהחלטה שקיבל הכתר הפורטוגלי בסוף המאה ה – 15, כאשר הוחלט על גירושם של כלל יהודי חצי האי האיברי משטחי ממלכת ספרד ופורטוגל. לאור אותה החלטה, נדדו אותם יהודים דרומה דרך הרי המגרב מזרחה לצפון אפריקה ולבסוף למזרח התיכון, אך היו גם יהודים אשר מצאו את דרכם מהים התיכון גם אל הבלקן, במדינות כמו בולגריה הקרובה ליוגוסלביה, ויוגוסלביה עצמה.

כמעט 500 שנים קדימה אל ימינו, בשנת 2015 ממשלת פורטוגל החליטה להכיר באותו עוול היסטורי שנעשה ליהודים על לא עוול בכפם, בעודה מציעה לכל מי שעונה על מספר תנאי סף לקבל אזרחות פורטוגלית ובהתאם גם דרכון פורטוגלי. הזכות הזו חשובה במיוחד, כאשר לאור פירוקה של יוגוסלביה אזרחות פורטוגלית ליוצאי יוגוסלביה היא הדרך היחידה שעומדת בפניהם על מנת לקבל דרכון אירופאי כיום, על כל המשתמע מכך.

מדוע כדאי לבצע הוצאת דרכון פורטוגלי?

מנגד, באשר לסיבות שבגינן כדאי לקיים את תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי, מדובר במגוון זכויות והטבות שנלוות אך ורק לאזרחי היבשת הכחולה, כאשר כיום בדומה לחצי המילניום האחרון עדיין מדובר באזור בו קיימת רמת החיים הגבוהה ביותר בעולם.

בהיבט הפרקטי יותר, הוצאת דרכון פורטוגלי מאפשרת למחזיקים בו לא רק להיכנס בצורה חופשית למדינות שאינן מקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל כדוגמת אינדונזיה, ולהקל על הכניסה למדינות הדורשות וויזה מישראלים כדוגמת ארצות הברית ואוסטרליה, אלא גם לסחור, לגור ולעבוד ביבשת אירופה האזרחים לכל דבר ועניין.

בנוסף, לאזרחי האיחוד האירופאי יש מגוון הקלות וזכאויות לקבלת מלגות מתוקף היותם אזרחי היבשת, וניתן לקבל הטבות בשכר לימוד ואף קבלת קצבה קבועה בעבור היותכם סטודנטים באחת ממדינות היבשת.

איך עובד התהליך?

זהו השלב הראשון והוא נועד לקבלת פרטים ראשוניים, לצורך קבלת האישור העקרוני של הקהילה היהודית בפורטוגל, כי הנכם צאצאי מגורשי ספרד.

נרכז ונשלח לקהילה היהודית את כל המסמכים + אישור תשלום האגרה ולאחר כ-6 שבועות נקבל אישור רשמי המעיד כי אתם צאצאים של מגורשי ספרד ורשאים בכפוף לבדיקות ממשלת פורטוגל לקבל אזרחות פורטוגלית.

נכין ונגיש בשמכם את תיק הבקשה לאזרחות למשרד הפנים הפורטוגלי, לאחר הגשת התיק נקבל מספר מעקב ונמתין בסבלנות כשנה וחצי עד לקבלת האזרחות.

זהו, הגעתם ליעד! קבלו תעודת אזרחות פורטוגלית ותוכלו להנפיק תעודת זהות ודרכון פורטוגלים.

כיצד ניתן להוציא דרכון?

על מנת לצלוח את תהליך הנפקת דרכון פורטוגלי ליוצאי יוגוסלביה יש לעמוד בכל ארבעת תנאי סף אשר הוצבו על ידי השלטונות בפורטוגל. אותם תנאים נוגעים להיותו של מגיש הבקשה יהודי, מעל גיל 18, ללא עבר פלילי, והמורכב שבתנאים – בעל שם העונה על הקריטריונים שדרשה קהילת יהודי פורטוגל. כלומר, כחלק מהליך הבקשה נעשה בירור בקהילה היהודית האם שם משפחתו של המגיש עולה בקנה אחד עם מרשם האוכלוסין שהיה קיים בקהילה דאז, כמבחן התאמה שנועד לבדוק האם אכן מדובר ביוצא גירוש ספרד.

אזרחות פורטוגלית ליוצאי יוגוסלביה – רק באמצעות ליווי משפטי

לאור הקושי שעלול לעלות בהוכחת הקשר בין יוגוסלביה לפורטוגל, לאור השנים והתמורות שחלו בשינוי השם מניחוח לטיני לסלאבי, מומלץ במיוחד לקיים את תהליך קבלת דרכון פורטוגלי דרך גורם משפטי מקצועי הבקיא ומעורה בתנאים השונים ואשר יש לו ניסיון בהתמודדות עם רשויות החוק בפורטוגל.
יוצאי יוגוסלביה? למה אתם מחכים?

לסיכום, החזקה בדרכון פורטוגלי היא החזקה בנכס ראשון במעלה וכזה אשר יכול לשנות דרמטית את חייכם או מידת הנוחות שלהם, כמו כן, מדובר בזכות אשר לא צפויה לעמוד לנצח לטובת הזכאים, בדומה לאשר התרחש בזכות להנפקת דרכון ספרדי, כאשר מספר שנים לאחר ההכרזה גם ספרד הודיעה כי היא מקשה דרמטית את התנאים להנפקה.
לכן, אילו אתם מחזיקים בזכאות הרלוונטית, מומלץ לפנות בהקדם לתהליך הוצאת דרכון פורטוגלי – לפני שיהיה מאוחר מדי!